Copyright © 2022 Miami Building Distribution sp. z o.o. All rights reserved.

Miami Building Distribution sp. z o.o.

ul. Fabryczna 10, 62-200

Gniezno


 

NIP 7842517227

REGON 382681805

KRS 0000774360

 


 

PŁYTY CEMENTOWO-DRZAZGOWE
I WIÓROWO-CEMENTOWE

płyty konstrukcyjne i na poszycie

Ekologiczne

Ognioodporne

Odporne na wilgoć

Trwałe

Płyty cementowo-wiórowe zamiennie nazywane są płytami wiórowo-cementowymi. W bardziej uściślonej nomenklaturze występują jeszcze płyty cementowo-drzazgowe, które charakteryzują się wiórami drobniejszych frakcji (drzazgami) w zewnętrznych warstwach. Płyty wiórowo-cementowe mają z kolei większy udział procentowy drewna w składzie niż płyty cementowo-wiórowe (drzazgowe).

 

Wszystkie płyty cementowo-drzewne marki MIAMI ECO BOARD należą do najbardziej uniwersalnych materiałów stosowanych w suchej zabudowie. Głównym składnikiem – w ujęciu objętościowym – tego rodzaju płyt budowlanych jest naturalne drewno w postaci drzazg i/lub wiórów. Spoiwem – wysokogatunkowy cement portlandzki. Zarówno płyty cementowo-drzazgowe, jak i wiórowo-cementowe MIAMI ECO BOARD spełniają wymagania normy dla płyt konstrukcyjnych.

Zalety płyt cementowo-drzazgowych i wiórowo-cementowych

 

Płyty konstrukcyjne cementowo-drzazgowe i wiórowo-cementowe zachowują unikalne, bardzo korzystne właściwości drewna, takie jak:

  • stabilność struktury,

  • wytrzymałość na obciążenia,

  • bardzo dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne,

  • wysokie ciepło właściwe,

  • optymalny opór dyfuzyjny.

 

Łatwopalność i dość niska odporność na korozję biologiczną, którymi charakteryzuje się surowe drewno, w płytach cementowo-drzazgowych czy wiórowo-cementowych eliminowane są za sprawą mineralnych spoiw. Dzięki temu płyty Miami z tej kategorii są materiałem, którym można zastąpić kilka różnych rodzajów płyt budowlanych. Zarówno płyty cementowo-drzazgowe, jak i wiórowo-cementowe można stosować w miejscach narażonych na działanie wilgoci, a także ognia i wysokiej temperatury. Ich klasa reakcji na ogień to A2-s1, d0 lub B-s1, d0, co oznacza, że są:

  • niezapalne,

  • nie wydzielają płonących kropli,

  • nie tworzą zasłony dymnej.

 

Uniwersalne płyty budowlane, ekologiczne i nieszkodliwe dla zdrowia

 

Budowlane płyty cementowo-drzazgowe i wiórowo-cementowe nie wydzielają szkodliwego dla zdrowia formaldehydu, ponieważ chemiczne spoiwa, stosowane np. w popularnych płytach OSB (żywice formaldehydowe), zastąpione zostały cementem portlandzkim. Mineralny jest również dodatek hydratacyjny, jaki stanowi szkło wodne. W trakcie przemiany cementu w beton, na powierzchni płyt budowlanych powstaje silnie zasadowe środowisko, niekorzystne dla owadów drążących (ksylofabicznych) i gryzoni, dlatego nie ma konieczności stosowania chemicznych środków antyseptycznych – ani do masy, ani na powierzchni materiału.

 

Konstrukcyjne płyty wiórowo-cementowe i cementowo-drzazgowe mają również korzystne parametry dotyczące wytrzymałości na ugięcia. Dlatego płyty budowlane tego rodzaju stosowane są jako poszycie szkieletu budynku w ścianach usztywniających konstrukcję (nośnych), a czasem również jako element samej konstrukcji nośnej (np. płyty MIAMI Panel jako element teowników).

 

W przeciwieństwie do anizotropowego drewna (również do płyt OSB), mają jednakowe właściwości mechaniczne we wszystkich osiach. Surowe drewno może kurczyć się, pęcznieć i pękać. Ponieważ jego właściwości są zależne od kierunku, bywa też nieodporne na skręcenia. Płyty konstrukcyjne cementowo-drzazgowe i wiórowo-cementowe są pozbawione takich wad, dlatego mają tak szerokie zastosowanie.

 

Dzięki najnowszym technologiom produkcji i naturalnym składnikom, płyty cementowo-drzazgowe i wiórowo-cementowe MIAMI ECO BOARD są nieszkodliwe dla środowiska i obojętne dla zdrowia. Budynki szkieletowe lub modułowe, w których zastosowano ten rodzaj płyt budowlanych, cechują się też przyjemnym mikroklimatem – ze względu na optymalny opór dyfuzyjny (tu link do artykułu o ścianach otwartych dyfuzyjnie) materiałów.

BLOG