Kilka słów o technologii budowy domów modułowych

Budownictwo modułowe jest coraz bardziej doceniane na całym świecie. Obecnie z prefabrykatów buduje się już nie tylko domy jednorodzinne, ale też szkoły i hotele. Wielu inwestorów nie chce czekać prawie dwóch lat na zakończenie budowy, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji murowanych. Technologia modułowa pozwala cieszyć się własnym domem już po kilkunastu tygodniach od wybrania projektu!

Dom z fabryki

W zależności od konstrukcji nawet 80% domu modułowego powstaje w hali produkcyjnej. Tam też montowane są okna i drzwi, ściany działowe, dach z pokryciem oraz instalacje. Stan wykończenia modułów można wybrać podobnie, jak przy budowie tradycyjnego domu: na surowo lub pod klucz. Gotowe moduły dowozi się na plac budowy, na którym z prac mokrych wykonuje się tylko fundamenty (najczęściej fundamenty powstają w tym samym czasie, w którym produkowane są moduły). Tam łączy się je w jedną całość.

Betonowy czy szkieletowy?

Domy modułowe produkuje się z betonu zbrojonego hybrydowo lub jako konstrukcje szkieletowe. Jeśli chodzi o te drugie, konstrukcję tworzy szkielet wykonany ze stali lub drewna. Szkielet „uzupełnia się” materiałami budowlanymi gwarantującymi domowi ochronę przed zimnem, wilgocią i hałasem, takimi jak wełna mineralna i płyty xps, płyty cementowo-drzazgowe i gipsowo-drzazgowe. Po zmontowaniu domu, do konstrukcji dopasowuje się instalacje elektryczne, wod.-kan., grzewcze itd.

Zalety budowania w technologii modułowej

Główną zaletą budownictwa modułowego jest oczywiście czas realizacji inwestycji, nieporównywalnie krótszy, niż przy tradycyjnej budowie.

Inwestor może być też pewien jakości elementów budowlanych, gdyż są one wykonywane w kontrolowanych warunkach w fabryce. Montaż domu jest możliwy w zasadzie o każdej porze roku i przy każdej pogodzie, a do tego nie wymaga angażowania dużej ilości ciężkiego sprzętu budowlanego – nie jest więc obciążający dla ogrodu i roślinności wokół domu. Dom modułowy stosunkowo łatwo rozbudować, a także rozebrać i przenieść w inne miejsce. Budowa domu w tej technologii to przede wszystkim jednak ogromna wygoda – inwestor jest najczęściej obsługiwany kompleksowo przez jedną firmę – od projektu, aż do jego realizacji.

Wróć